SPINIFEX – dřevěná stavebnice

Spiniflex – něco pro technicky talentované děti

 

Co vše lze postavit :  booklet – on line :  https://issuu.com/spinifex-cluster/docs/a5-booklet_einseitig_70dpi

Jak vznikl Spinifex ?

Spinifex – Myšlenka , jak postavit vše. Stavebnice Spinifex byla vyvinuta v Lipsku týmem mladých designérů vedených Sebastianem Kaliesenem. Tým našel inspiraci našel v přírodě a to ve struktuře krystalu. Ve spolupráci s Mineraologickým muzeum Freiberg a se znalostmi krystalografire se jim podařilo vyvinout tuto stavebnici s dílů Spinifex.

Spinifex je více než jen hra, je to téměř nekonečný experiment pro děti i dospělé. Spinifex je má zajímavou dvojí funkci. Pro děti jsou to dřevěné díly , které se můžou vzájemně prolínat a slouží ke stavbě jednoduchých konstrukcí , dospělé mohou využít více funkční, estetické a konstrukční vlastnosti pro tvoření výjimečných designových konstrukcí. Díly mají rozměry 19,9x 3,6 x1,8 cm. Společně vždy tvoří dokonalý geometrický tvar. Z pohledu architektů a designérů sleduje v podstatě vnitřní pořádek a opakující se rytmus u krystalů. Spinifex vás zve ke hře, demontáži a opětovné montáži konstrukcí. Můžete experimentovat samostatně nebo taky pracovat ve skupinách a postupovat společně. Spinifex jako stavebnice byla nominována a nakonec i oceněna 2. místem v projektu Německý design 2013. Díly jsou vyráběny z březové překližky ve spolupráci s několika chráněnými dílnami v Lipsku.

kind_bild_02

 

Čím je stavebnice důležitá pro děti

Práce s vlastníma rukama je důležitým krokem ve vývoji dítěte. Kojenci začínají vyvíjet svou tvůrčí dovednost s jednoduchými konstrukcemi, čím starší dítě, tím složitější budou konstrukce a tím náročnější je to pro jejich myšlení a tím více přichází nápadů.
Od poloviny času stráveného v mateřské škole si dítě svoji prostorovou představivost vytváří samo. Spolu se Spinifexem mohou vytvářet celé dřevěné světy.
Spinifex učí dítě zlepšovat svou motoriku a zároveň zlepšuje u dítěte kognitivní schopnosti, které zahrnují kromě paměti i koncentraci, pozornost, řečové funkce, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací. Dítě se učí plánovat a navrhovat různá řešení. Zároveň podporuje schopnosti jako je udržení koncentrace. Často vznikne nápad a ve spolupráci s intuicí jsou konstrukce sestaveny což vytváří u dítěte důvěru ve své schopnosti a probouzí jeho tvořivou sílu u malého architekta. Také rozvoj představivosti a odlišné vnímání vede k tomu, že děti jsou schopny vytvořit neuvěřitelné konstrukce.

sebastian_kalies_kind_01

 

Taky něco pro dospělé

Spinifex není jen hračka. Můžete s ním vytvářet svůj individuální životní styl. Dokonce i dospělí lidé milují hru, intuitivní, náhodnou. Spinifex díly jsou vyrobeny ze dřeva, které jsou tak stabilní,že můžete vytvořit například jednotlivé kusy nábytku, jako jsou lampy, stoly a stoličky. Z vysoce kvalitního březového dřeva bez použití lepidla nebo jediného hřebíku.
Je možné pojmout Spinifex jako inovaci místo řemeslné zručnosti.
Nemusí to být jen funkční nábytek, ale také jedinečné dekorace na zeď. Jednoduché police na stěnu nebo rafinované jednoduché kusy nábytku. Multivariabilita Spinifexu umožňuje i využití v komerčním sektoru, jako např. desénové prvky pro hotelové haly.

Proč Spinifex vypadá na první pohled jednoduše, ale je to velmi dobře promyšlený kus dřeva. Kde nebo proč vznikl tento nápad?

Díly byly vytvořeny pro Mineralogický Institut na Technické univerzitě v Freibergu , pro dětskou sekci výstavy o minerálech „Terra Mineralia“ na zámku Freudenstein. Úkolem bylo vyvinout funkční jednoduchou stavebnici, pomocí které by se daly zkonstruovat jednoduché krystalické struktury.

Co je nejvyšší hodnotou Spinifexu ?

Spinifex především zvyšuje kreativitu a zlepšuje tvůrčí schopnosti. Myšlenkou bylo vytvořit něco s „ designem pro všechny“. Dobrý design a sofistikované produkty jsou nezbytnou součástí naší komplexní společnosti. Každé dítě by mělo možnost, se naučit pomocí hry , chápat jednoduchost designu.

 

kind_bild_04